vizual za epromet link

Danas je povodom Dana Grada i blagdana Sv. Petra i Pavla, na otvorenom dijelu Foruma turističkog naselja Svpetrvs hotela u Supetru održana svečana sjednica Gradskog vijeća.

 

 

 

 

 

Veliki broj uzvanika pozdravile su predsjednica gradskog vijeća Danijela Kirigin i gradonačelnica Ivana Marković i predstavile uspjehe i napredak koji je grad Supetar ostvario u proteklom razdoblju.

U ime Predsjednika RH skup je pozdravio njegov predstojnik Ureda i savjetnik za vanjsku i europsku politiku Orsat Miljenić, u ime župana splitsko-dalmatinske županije pročelnik Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Stipe Čogelja a pozdravnim riječima nazočnima se obratio i saborski zastupnik Arsen Bauk.

Umjesto uobičajenih nagrade i plakete Grada Supetra u svečanom su dijelu sjednice dodjeljene posebne zahvalnice Grada volonterima Crvenog križa i Call centra kriznog stožera otoka koji su se istakli tijekom epidemije korona virusa te pogotovo za vrijeme kad je naš otok bio jedno od glavnih žarišta iste.

 

 

Govor gradonačelnice Ivane Marković na svečanoj sjednici Gradskog vijeća

 

Drage građanke i građani, dragi gosti, dragi prijatelji Supetra

Iznimna mi je čast da vas i ove godine, iako u dosta izmijenjenim okolnostima mogu pozdraviti na svečanoj sjednici povodom proslave Dana Grad Supetra. Pridružujućem se pozdravima predsjednice Vijeća i zaista zahvaljujem na dolasku u našu svečanu sjednicu.

Mislim da za mene ne bi bilo većeg zadovoljstva kad bi i ovu svečanu sjednicu proveli kako smo i sve prethodne do sada, prisjetili se samo lijepih stvari, svega što smo u proteklom periodu radili u našem gradu, ali nažalost živimo u zaista teškom razdoblju, periodu neizvjesnosti kada smo jedan veliki dio planova i projekta morali obustaviti zbog teške situacije u kojoj se našao cijeli svijet pa tako i naš grad.

Godina je počela u pozitivnom ozračju jer smo imali rekordan iznos potpisanih europskih sredstva. Ukupna vrijednost svih projekta iznosi preko 33 milijuna kuna od čega je 25 milijuna financirano europskim novacem što je vrijednost cijelog jednog proračuna Grada Supetra.

Sve su to projekti za čiju je dokumentaciju trebao jedan dugačak period, a ova godina je napokon značila njihovu provedbu i završetak. Važno je napomenuti da se radi o projektima koji su planirani i obećavani dugi niz godina, velike su vrijednosti , te je za njihovu realizaciju bilo potrebno izdvojiti i veliki dio sredstva iz proračuna što je značilo dati prioritet realizaciji istih.

Prvenstveno u ovom slučaju govorim o projektima posvećenih djeci koji su bila okosnica našeg djelovanja u proteklom periodu: Demografski programi, ulaganja u nova dječja igrališta, izgradnja sportske dvorane, novi vrtić za upis sve djece, kompletna rekonstrukcija postojeće zgrade vrtića, projekt nove škole, povećanje naknada za novorođene, povećanje broja stipendija za studente, pisanke i radne bilježnice, nagrađivanje najboljih studenata, stimulacija upisa u srednju školu Brač... sve su to projekti i mjere koje smo uveli sa ciljem demografskog rasta i razvoja našeg Grada.

I dok se drugi gradovi bore sa demografijom i iseljavanjem, Grad Supetar je jedan od rijetkih gradova koji bilježi porast djece i broja stanovnika iako smo smješteni na otoku. Projekti posvećeni djeci i mladima bili su temeljem našeg rada u oba mandata te će ostati i okosnica rada u budućnosti stoga ne čudi činjenica da smo, kao jedini mali grad u Dalmaciji,bili nominirani među pet najboljih gradova u RH u dvije kategorije: Demografija i mladi; Grad sa najvećom kvalitetom života i to uz bok gradova kao što su Umag, Mali Lošinj, Cres, Krk, Novalja…

U proteklom periodu imali smo velika ulaganja u razvoj vatrogasne zaštite i to sa našim prijateljskim općinama Nerežišća, Postira i Sutivan gdje smo , upravo zbog suradnje i zajedništva, uspjeli dobiti sredstva od EU te započeli sa gradnjom dugo sanjanog sna naših vatrogasaca – novog vatrogasnog doma.

O važnosti izgradnje ovog doma ide i u prilog činjenica da će isti posložiti kao i centar civilne zaštite otoka Brača, a koliko je važnost toga vidjeli smo i u razdoblju koji je iza nas. Vrijednost ovoga projekta je 23 mil kuna i u tijeku je, kako bi mi to rekli po domaću "nalivanje temelja”.

S ovim projektima, usprkos padu prihoda moramo ići dalje jer su sufinancirani iz EU unije te se isti moraju završiti te očekujem da se u njihovo ostvarivanje uključe i Splitsko –dalmatinska županija i nadležna Ministartva.

Uobičajeno na Dan grad imamo video spot koji prezentira sve što smo realizirali u protekloj godini, a kako smo mi ipak Bračani a situacija je komplicirana, ove godine spota nemamo, pa ću ja u nastavku nabrojiti nekoliko realiziranih projekata u protekloj godini: kupnja novog vatrogasnog šumskog vozila u suradnji sa SDŽ-om, rekonstrukcija, uređenje i oblaganje u kamenu Jobove ulice, izgradnja nove infrastrukture u ulicama 22. Lipnja, Tina ujevića, uređenje luke i nogostupa u Splitskoj, te sanacija drugog veza u suradnji sa Lučkom upravom SDŽ s kojom imamo više nego dobro suradnju te se ovim putem zahvaljujem ravnatelju Domagoju Marojeviću na svemu što smo zajedničkim snagama realizirali u proteklom razdoblju. Bilo je tu još komunalnih radova, uređenje poljskih puteva, rasvjete, ugradnja besplatnog interneta, provođenje jako važnog socijalnog programa Zaželi koji ćemo nastaviti i u budućnosti, uspostava prikupljanja odvoza otpada na pragu da ne nabrajam sad sve projekte obzirom da su svi ionako pobrojani na stranicama naše biltena.

Ono na što sam posebno ponosna da smo prvi otočni grad u Dalmaciji koji je započeo proces digitalizacije svojih procesa zahvaljujući implementaciji Strategije razvoja Grada Supetra i Operativnom planu razvoja pametnog Grada Smart City Supetra 2019.-2023. Upravo prije nekoliko dana započeli smo sa e-uslugama grada što je veliki korak prema digitalizaciji procesa unutar gradske uprave i pojednostavljenju komunikacije prema građanima bez potrebe fizičkog dolaska u upravu gdje građani mogu biti upoznati sa svakim korakom rješavanja njihovog predmeta online te dobivanje svih potrebnih informacija na vrijeme.

Upravo pred pripremnu same sezone i izvođenje većeg dijela planiranih projekata svijet je pogodila epidemija koja je u potpunosti promijenila naše prioritete i naš način života okrenula naopako.

Posebno je bilo teško za naš otok kada smo u zadnjim danima mjera i popuštanja epidemije bili suočeni sa širenjem zaraze na našem otoku ali u našem gradu kad je veliki broj obitelji bio pogođen virusom i veliki broj ljudi suočen sa neizvjesnošću čekanja rezultata, samoizolacijom ali i velikom neizvjesnošću za svoju egzistenciju zbog nemogućnosti rada. U tim trenutcima trebalo je zadržati prisebnost i odraditi ono što se od nas očekivalo , a to je sprječavanje širenja zaraze u što kraćem roku i učiniti sve da se spriječi da se život bilo kojeg našeg sugrađana nađe u opasnosti.

Usprkos velikom broju slučajeva prvih dana, uspjeli smo svi zadržati hladne glave i situaciju vrlo brzo staviti pod kontrolu te prvenstveno zahvaljujući međusobnoj suradnji na razini otoka, suradnji Kriznog stožera otoka Brača, Crvenog križa Brač, Hrvatske gorske službe spašavanja, Policijske postaje Brač, vatrogasaca i svih volontera koji su bili sa nama od prvoga dana, te pogotovo epidemiološke službe predvođene dr. Nađanom Šerićem, uspješno smo se obranili od veće prijetnje korona virusa našem otoku.

Vrijeme koje je iza nas je bilo za teško, bili smo odvojeni od svojih prijatelja, obitelji, veliki broj ljudi nije mogao raditi zbog mjera koju su donesene na razini države.

Svatko od nas se sa ovom situacijom pokušao nositi najbolje kako je mogao. Moj cilj i želja je bio pomoći svakome kome je pomoć bila potrebna, donošenjem paketa mjera na razini Grada Supetra za pomoć poduzetnicima i obrtnicima, razgovorom ili samo lijepom riječju te reorganizacijom poslovanja Grada. Upravo reorganizacijom poslovanja, stvorili smo velike uštede koje su značile odgodu svih danjih projekata ali i smanjenje plaće gradonačelnice, uprave, zaposlenika gradskih tvrtki i ustanova ne dirajući minimalne plaće. Ukinuli smo plaćanje vijećničkih naknada i naknadu predsjednice vijeća, zabranili daljnja zapošljavanja te ukinuli sve ostale isplate zaposlenicima osim naravno plaće.

grad ivana

Dragi sugrađani,
Ono što me posebno veselilo da smo usprkos svemu kao otok ostali jedinstveni i pokazali veliko i hrabro srce u teškoj situaciji. U tjednima koji su bili iza nas, posebno u onim najtežim danima , vjerujem da nas je ta situacija učinila da postanemo bolji ljudi, ali i sada možemo isto puno učiniti i to samo riječima. Pozitivnim riječima. Riječi koje koristimo, među našoj obitelji, prijateljima, neznancima imaju ogromnu moć́ da stvore klimu neprijateljstva ili harmonije, suradnje ili podjele. Riječi koje koristimo postaju naša sudbina. Što više koristimo nasilne ili sitne riječi, to više hranimo sitničavost i nasilje u okruženju oko nas, u drugima koji nas slušaju. Samo zajedništvom možemo prebroditi i teško vrijeme koje je ispred nas , a prije svega mislim na gospodarsku situaciju.

Sada kada je jedna epizoda krize iza nas i život se kako tako vratio u normalu sve smo više svjesni da svijet više neće biti isti.. Čeka nas velika ekonomska bitka koja će sigurno biti jednako tako iscrpna, dugoročna i neizvjesna kao i ova zdravstvena i narvno da smo svi zabrinuti što nam donosi budućnost.

Na nama je da ponovo sagradimo “novu normalu” i prestanemo odmahivati na ono što se dešava u našoj zemlji, društvu i svijetu. Na nama je odgovornost da postavimo nove temelje našeg društva, oštro kažnjavamo sve one koje koriste javni novac i resurse za privatno bogaćenje i da pomognemo svima koji su neravnopravni i drugačiji i radi toga u nepovoljnijem položaju.

Nemam odgovor na sva pitanja, poslovanje Grada i proračun trebamo prilagoditi novoj stvarnosti radi koje će skoro svi projekti (osim EU) morati na čekanje. Osigurati ćemo sve i pripremiti grad da spremno dočekamo sezonu i zajedno planirati dan po dan.

Ovim putem želim zahvaliti svima Vama koji ste radili rame uz rame, svojim najbližim suradnicima kojima svaki put nije lako sa mojim idejama i planovima, gradskoj upravi , posebno komunalnim radnicima koji nose naš grad,tetama u vrtiću , knjižnici, vatrogascima, svima vama koji ste radili u Kriznom stožeru otoka Brača, te naravno volonterima call centra i Crvenog Križa Brač. Jedino zajednički možemo pobijediti sve što je ispred nas a ja svoj grad i svoj otok sigurno neću napustiti te ću nastaviti raditi svoj posao sa jednakom žarom kao i do sada!

Čestitam vam Dan Grada Supetra u vjeri da su pred nama puno bolja vremena, koja možemo dočekati jedino uz zajedništvo i suradnju!

 

 

 

 

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.